Aktualności

aktualnosci

43183237 2516676501692606 5745036808765308928 n

Korzystając z pięknej, wrześniowej pogody uczniowie klasy 6 a i 6 c pojechali do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby podziwiać roślinność w pięknej, już prawie jesiennej szacie.

Na terenie ogrodu zobaczyli zieleń z całego świata, dorodne drzewa, krzewy, oszałamiająco piękne kwiaty, wiele drzew cytrusowych. Podczas zwiedzania ogrodu uczniowie zachwycali się kolorami kwitnących kwiatów, podziwiali fascynujące rośliny egzotyczne, a podążając wąskimi ścieżkami szklarni odkrywali oczka wodne, a w nich przecudne lilie. Pamiątką uwieńczającą wycieczkę do Krakowa było spotkanie z historią w Fabryce Schindlera, podczas którego uczniowie zobaczyli wojenne dzieje Krakowa podczas okupacji z trzech perspektyw: jego polskich mieszkańców, eksterminowanych Żydów oraz niemieckich okupantów.

Cała wystawa przedstawia tragedię wojny, a dzięki realistycznym sceneriom w poszczególnych pomieszczeniach (monitory dotykowe, fototapety, zdjęcia, liczne rekwizyty, dźwięki i rozmowy charakterystyczne dla czasów okupacji), uczniowie mogli się naprawdę poczuć jak w czasie wojny. Ciekawym elementem zwiedzania były tzw. „maszyny pamięci”, czyli stemplownice, za pomocą których każdy zwiedzający mógł wykonać dla siebie pamiątkową pieczęć związaną z pięcioma ważnym wydarzeniami w historii Krakowa. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wystawą pt. „Apteka w getcie krakowskim", poświęconą zagładzie krakowskich Żydów i roli Tadeusza Pankiewicza, który ofiarnie pomagał mieszkańcom.

Obecność w muzeum miała uzmysłowić i pomóc zrozumieć naszym wychowankom los tych, których przeznaczono na zagładę oraz przerażające świadectwo dowodzące okrucieństwa człowieka. Udział w wycieczce pozwolił nie tylko na chwilę zachwytu nad pięknem przyrody, ale przede wszystkim był czasem refleksji… Uczniowie zrozumieli, że ludzie, którzy przeżyli tragedię wojny umierają, dlatego należy pielęgnować pamiątki po nich w myśl hasła: „Kiedy zamilkną ludzie, niech przemówią kamienie”.